Akinek régebben van klímaberendezése otthonában, munkahelyén, valószínűleg tisztában van azzal, hogy a klíma készülékeket időnként karban kell tartani.
Klímakarbantartás alatt értendő:
- egy alapos tisztítás,
- az elektromos kötések,
- cseppvízcső,
- rézcsövek és annak szigetelésének ellenőrzése,
- tesztüzem,
- fennálló vagy előre látható hibák felismerése.
Alapvetően normál használat mellett évi 1-2 klíma karbantartást javaslunk, hűtés és fűtés szezon előtt. Szinte minden esetben a garancia feltétele évente egyszeri klíma karbantartás, de egyes esetekben – például meghosszabbított 10 éves Fujitsu garancia vagy Daikin Gold garancia esetén – évi kétszeri karbantartást ír elő a gyártó.
Hogy zajlik a klíma karbantartás
Karbantartáskor a klímaszerelő nem csak a berendezés szűrőjét, hanem a hőcserélő lamellákat, a cseppvíz elvezetést, a készülék belsejét, burkolatát, légterelő lapátját is tisztítja. Ezt a legtöbb esetben falra szerelt állapotban el lehet végezni, és nem igényel 20-40 percnél több időt egy beltéri klíma egység karbantartása.
Sajnos azonban előfordulhat olyan radikális elkoszolódás, hogy a klíma készüléket le kell szerelnünk a falról, darabjaira szedni és kitisztítani nagynyomású gőzborotvával. Ez a legtöbb esetben akkor fordul elő, ha a klíma berendezést hosszú éveken át nem tisztíttattuk ki szakszerűen.
Nem csak a por tapadhat le, de a klíma készülék belseje elgombásodhat, penészedés jelenhet meg, ami az egészségünkre is kihatással van. Ezt ugyan nem mindig, de a legtöbbször az jelzi, hogy a készülékünk büdös levegőt fúj.
A másik gyakori eset, amikor olyan helyre van felszerelve a klíma berendezés, ahol rengeteg por kerül bele, például egy asztalos műhely ahol faanyagot csiszolnak vagy esetlegesen egy lakás felújítás ami véséssel, csiszolással, kosszal jár. Ilyenkor ugyan kevésbé veszélyes a helyzet egészségünket tekintve, viszont a klíma berendezés annál nagyobb veszélyben van. Ha a lerakódott kosz miatt a készülék nem tudja átengedni magán a levegőt, nem hűti le a szobát. Ha a szoba nem hűl le, a készülék folyamatosan próbálja növelni a teljesítményét, csak hűt és hűt. Ez ahhoz vezet, hogy a beltéri egység teljesen szétfagyhat, de a szobában még mindig forróság van. A készülék még mindig próbál hűteni, de csak a kompresszort terheli teljesen feleslegesen.
A kültéri egységek nem igényelnek különösebb tisztítást, direkt úgy lettek kialakítva, hogy az időjárási viszonyoknak ellenálljanak. A benti levegő minőségével sincs összefüggésben a kültéri egység, ezért fertőtleníteni nem kell, bár az fontos, hogy a levegő szabadon áramolhasson át a kültéri egységen a beépített ventilátor segítségével.
Ha például falevelek, madárfészek vagy bármi egyéb kosz lenne a kültéri klíma egység lamelláira tapadva ami a levegő áramlását akadályozza, az nehezíti a készülék működését. Ez jellemzően a földszinti, családi házakba szerelt klímáknál fordul elő.
A tisztítást követően a készüléket powerful módba vagy magas ventilátor fokozat mellett a lehető legalacsonyabb fokú hűtésre állítjuk és hagyjuk járni, körülbelül 15-20 percig. A lamellákon használt tisztító folyadék és fertőtlenítőszer a klíma kondenzvíz elvezetésén végig folyik ezzel azt is tisztítva.
Klíma karbantartás árainkat az alábbi linken találja http://klimatisztitas.klimatechnika.hu/
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: