Klímaberendezés

Klíma választási tanácsok – avagy miért kérjünk tanácsot?

És kitől kérjünk tanácsot?

Természetesen a klíma szerelőktől!

Érdemes persze egy kicsit körül járni a témát, internetes keresésbe, böngészésbe kezdeni, megnézni készülék adatlapokat vagy összehasonlításokat.
Sajnos viszont ezek az adatok nem mindig a valóságot tükrözik. Pontosan ez így nem igaz, de minden nézőpont kérdése.

Klíma választási tanácsok – avagy miért kérjünk tanácsot?

Klíma választási tanácsok – avagy miért kérjünk tanácsot?

 

Nézzünk egy példát

Találtunk egy klímás weboldalt ahol a készülékek tulajdonságai között prioritásokat állíthatunk be, és összehasonlíthatjuk azokat a készülékeket. Tegyük fel, fontos nekünk, hogy a készülék csendes legyen kint is és a lakásban is: kültéri és beltéri zajszint. Fontos továbbá, hogy a nagyszobában jól megforgassa a levegőt, 5 fokozatban lehessen állítani a ventilátort. Nem szeretnénk, ha nagyon megemelkedne a fogyasztás, így kisebb teljesítményű készülékben gondolkodunk.


Ezeket, ha beállítottuk, kapunk egy listát a  klíma készülékekről, a megadott prioritások szerint.

De hogy ez mennyire valós?

Sajnos a helyzet az, hogy nem nagyon.

Szinte minden esetben jobb egy tapasztalt klíma szerelő véleményét kikérni, mint adatlap értékekre hivatkozva elhamarkodottan dönteni.
A zajszint ugyan minden készülék esetében decibel(dB)-ben van megadva, viszont mi biztosítja, hogy minden készüléktől ugyanolyan távolságra végezték el a mérést?

Persze, hogy hangosabb egy klíma berendezés ha attól 50cm-re mérjük a zajszintet, mintha a kert végéből végeznénk ugyanezt a mérést. Ez egy kicsit drasztikus példa ugyan, de előfordult már olyan, hogy egy olyan készülék halkabban üzemelt, mint egy másik, adatlap szerint csendesebb klíma.

 

Személyes tapasztalatok

Érdemesebb a személyes tapasztalatokra hagyatkozni, és vagy ismerőseinket megkérni, hogy indítsák be a készüléküket, vagy felkeresni egy tapasztalt klíma szerelőt.
Valóban jó, hogy a ventilátort sok fokozatban lehet állítani, viszont ez nem légszállítási adatnak felel meg. Tehát nem feltétlenül a kifújt levegő lesz több a legmagasabb fokozatokban, hanem finomabban lehet állítani a kifújást, annak érdekében, hogy ne legyen huzatérzetünk a klímával egy légtérben.


Sokan említik meg, hogy csupán egy kisebb teljesítményű készüléket szeretnének beszereltetni, hogy nagyon ne legyen érezhető a villanyszámlán. Ez régen valóban így lehetett, az on/off-os klímák idejében, de ma az inverteres klíma készülékekkel más a helyzet.

Érdemes a szoba méretét, hőforrásait, nyílászáróit, szigetelését figyelembe venni, és annak tudatában az oda megfelelő klímaberendezést választani.

Egy túl alacsony teljesítményű klíma berendezés sajnos nem fogja megfelelően lehűteni a lakást és mellé még magasabb villanyszámlát is generál. Arról nem is beszélve, hogy a kültéri klíma egység kompresszora sokkal nagyobb terhelésnek lesz kitéve.

 

Inverteres klíma és a ki/be kapcsoló klíma esete

A régi készülékeket egyébként azért is hívják on/off klímáknak, mert azok a klíma készülékek amikor elindultak, hűtöttek a lehető legmagasabb teljesítményen, és amikor elérték a kívánt hőmérsékletet, kikapcsoltak. Majd ismét magas teljesítményen indultak el. Az inverteres kílma fokozatosan leszabályozza a teljesítményt, és csak a szükséges áramot veszi fel, ahhoz, hogy a hőmérsékletet szinten tartsák.

Ez jelentősen változtat a klíma berendezés fogyasztáson, de ehhez fontos az, hogy a klíma le tudja hűteni a helységet. Többek között ezért is szoktunk személyes felmérést javasolni, ahol szemrevételezni tudjuk a helységeket, rengeteg kérdést tudunk megválaszolni, esetleg néhány tévhitet eloszlatni.

 

Ingyenes helyszíni klíma felmérés és klíma választási tanácsokért látogasson el weblapukra

http://klimaszereles-telepites.klimatechnika.hu/

 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!