A klímaberendezések hűtés illetve fűtés során is cseppvizet termelnek.
Honnan termelődik a cseppvíz?
A levegő páratartalma csapódik ki a hűtő lamellákon és az folyik le a gravitációnak köszönhetően. Ezt kondenzációs víznek is nevezzük. A kondenzáció fogalma röviden egyfajta halmazállapot változást jelent: amikor gáz halmazállapotú anyagból keletkezik cseppfolyós.
Mit lehet tenni a cseppvízzel?
Telepítéskor a klímaszerelők ügyelnek arra, hogy a berendezés beltéri egységétől el legyen vezetve a cseppvíznek egy cső. Mivel a legtöbb berendezés szivattyúval nem rendelkezik, a gravitációra kell hagyni a feladatot és egy minimális lejtést kell adni az elvezetett csőnek. Természetesen van ahol erre nincsen lehetőség, olyankor szoktunk beszerelni egy különálló szivattyút.
Az Aspen Mini Orange szivattyú például akár 10 méter magasra is képes felnyomni a kondenzációs vizet és hatalmas segítség lehet olyan helyeken, ahol például alagsorba kerül a klímaberendezés.
A cseppvíz elvezetés ilyen fontos szempont lenne klímatelepítéskor?
Igen, valóban nem szabad figyelmen kívül hagyni a cseppvíz létét. A legtöbb esetben az elvezetés egyszerű, a kondenzációs víz kintre csöpög a kültéri egység mellé. Ám vannak olyan lakóházak, közösségek, ahol ezt nem méltányolják.
Ebben az esetben más lehetőséget kell találnunk:
- csatornába,
- a csap szifonjába,
- tetőre,
- ereszbe
- vagy esetleg csak egy vödörbe kell vezessük a cső végét.
Alternatív megoldást nyújthat egy cseppvíz elpárologtató is. A cseppvíz elpárologtatót a kültéri egység mellé tudunk felszerelni, és ahogy elkezd vízzel megtelni, bekapcsol egy fűtőszálat, ami azt elpárologtatja. Komolyabb karbantartást ez a szerkezet nem igényel és 0.7kW-os teljesítményével kiváló munkát végez.
Fűtéskor tényleg van cseppvíz?
Igen, van. Hiszen a klímám meleg levegőt fúj. A klímák úgy működnek, hogy hűtéskor a beltéri egység hideg, a kültéri viszont meleg. Fűtéskor ez pont megfordul. Így a kondenzvíz a hideg kültéri egység lamelláin csapódik le és folyik végig. Ha egy klímaberendezést szeretnénk fűtésre is használni, mindenképp ajánlott szólni előre a klímaszerelőnek.
Segíthetünk? Bővebb információkért látogasson el oldalunkra: www.klimatechnika.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: